English  

MAREK NOVOTNÝ

michal vaněk kvartet

Repertoár složený výhradně z autorských skladeb na pomezí jazzu a vážné hudby, které jsou převážně koncipovány jako rozsáhlejší písňové kompozice.

michal vaněk

Texty, hudba, zpěv

Písničkář, hudebník, muzikant, textař, principál Divadla Matýsek a Divadla Michala Vaňka, herec, člen folk-rockové skupiny Zhasni …

Přes deset let objíždí republiku s autorskými činoherně-loutkovými představeními pro dětského diváka doplněná hudbou a písničkami, a současně pro dospělé a studenty nastudoval hru Jarka Hylebranta „Smím tě políbit, než chcípnu?“ z prostředí prokletých básníků, kde se ujal role rozervaného Paula Verlaina., a hru na motivy knihy Dekameron s Andreou Kerestešovou v hlavní roli…

S kapelou Zhasni vydal již 2 CD, obě velmi pozitivně hodnocené. Natočili klip k písni Parcely na Měsíci s Jiřím

 Lábusem. Kapela se často účastní různých festivalů – Zahrada, Prázdniny v Telči, Okolo Třeboně, Mohelnický dostavník…. Účinkovala v pořadu Dobré ráno s ČT. Michal jako písničkář pak v pořadu Na moll….

Jelikož se dlouhou dobu věnoval písničkaření a sám píše a skládá si své písně, které jak říká, se nehodí pro kapelu, slovo dalo slovo a s Markem Novotným se pustil do svého sólového projektu, který dal vzniknout CD „V galerii“. 

 

www.michalvanek.estranky.cz

www.predstavenidekameron.cz

 

marek novotný

Skladatel, pianista a aranžér

V roce 2010 dokončil “master studies” v oboru jazzové kompozice a aranžování na University of Massachusetts – USA, na které získal plné stipendium Studoval zde pod vedením nositele ceny Grammy Jefrey Holmse a současně vyučoval obligátní jazzový klavír. V roce 2007 získal roční stipendium norské vlády ke studiu jazzového klavíru na University of Stavanger – Norway. V roce 2007 získal titul PhD. v oboru hudební teorie. V letech 2002–2010 působil jako odborný asistent na katedře hudební výchovy (posléze KVU) na Univerzitě J.E.Purkyně v Ústí nad Labem, kde mnoho let vedl univerzitní orchestr, pro nějž psal veškerá aranžmá. Za posledních 10 let byl členem mnoha hudebních ansámblů. Spolupracoval například s Feng – Yün Song, se kterou se zúčastnil koncertního turné po Číně, kde Trio PUO a Feng – Yün Song získaly hlavní cenu na mezinárodním hudebním festivalu Chang – Sha/CHINA. Během své hudební dráhy spolupracoval v Čechách s různými hudebníky jako jsou Marcel Bárta, David Dorůžka, Ridina Ahmedová, Feng Jung Song, Gabriela Vermelho, Tomáš Hobzek, Petr Tichý, Luboš Soukup, Petr Dvorský, Tomáš Herian, Martin Novák, Martin Zbrožek. V USA potom s hudebníky – Aubrey Johnson, Carl Clemens, Paul Lieberman, Bob Weiner. Po dokončení studia kompozice úzce spolupracoval s americkým filmovým skladatelem a producentem Alexandrem Jankem (Moje Tlustá Řecká Svatba, Man on the Moon). Během svého pobytu v New Yorku se stal soukromým žákem jednoho z nejlepších světových jazzových pianistů Freda Hersche. Se svými hudebními projekty koncertoval v Německu, Norsku, Dánsku, Velké Británii, USA nebo Číně.

Skladby Marka Novotného se pohybují na hranici hudby vážné a jazzové. Bez povšimnutí nenechává taktéž hudbu folklorní, která je mu velkou inspirací. Ve svých skladbách a aranžmá se neomezuje pouze na klasická jazzová komba. V repertoáru má mnoho vlastních kompozic zaranžovaných pro jazzový bigband, vokální ansámbl, smyčcový kvartet, ale i ryze “klasický” symfonický orchestr, pro nějž napsal pětivětou “Summer suite”, jejíž premiéra zazněla jako součást jeho “master’s recital” na University of Massachusetts.

Po svém návratu ze Spojených států sestavil jazzový kvintet interpretující výhradně jeho původní tvorbu na pomezí jazzu a vážné hudby, která je převážně koncipována jako rozsáhlejší písňová kompozice. Ke spolupráci na tomto projektu si přizval přední hráče české jazzové scény, jako jsou David Dorůžka (guitar), Marcel Bárta (saxofon, klarinet, bass klarinet), Petr Tichý (double bass), Tomáš Hobzek (drums).

marian petržela

Bicí

Od svých 15ti let se věnuje hře na bicí nástroje. Nejprve jej vedl jeho otec Jaromír Helešic, nyní se rozvíjí samostatně. V 18ti letech začal profesionálně vystupovat. Prošel formacemi jako např. Cleanhead Philęs blues band, Impuls fusion group Zdeňka Fišera, Kush trio (jazz) nebo BluesEnds (fusion). Absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a v současné době působí ve školství. Dále hrál v seskupeních Grape, Noise Pictures (free music improvisation) a skupině Romana Pokorného

petr tichý

Kontrabas

Petr Tichý, narozený v Jablonci nad Nisou, nejmladší syn flétnisty a bubeníka Václava T. (kapela R.A.Dvorského), hrál v dětství hlavně volejbal, ale i trochu na klavír, flétnu, pozoun a kytaru. V pubertě mu učaroval zvuk kontrabasu. Během studia na Konzervatoři Jaroslava Ježka (u profesorů Petra Kořínka, Karla Růžičky a Sarky Dvořáka) se propojil s pražskou jazzovou scénou, kde působí dodnes. V roce 1997 absolvoval Berklee College of Music Certificate (Bruno Raberg, Greg Hopkins). Později neodolal příležitosti studovat u Jaromíra Honzáka, svého dlouholetého kontrabasového vzoru, a vrátil se na KJJ na nově otevřenou Vyšší odbornou školu jazzu (mj. prof. Milan Svoboda, Jan Hála, David Dorůžka, Jakub Zitko), kterou absolvoval v roce 2009. V roce 2011 započal studium jazzového kontrabasu na Akademii muzickych umění v Praze. 

V současnosti hraje na elektroakustický kontrabas vlastní konstrukce zhotovený mistrem houslařem Jiřím Petlachem. Petr hraje kromě jazzu (např. Marek Novotný Quintet, Paul Novotny Trio, Peter Curtis, Bharata Rajnošek, Jiří Kalous Trio, Marcel Bárta) i v žánrově pestrém triu NTS (s Michalem Nejtkem a Štepánem Smetáčkem), dále latisko-americkou hudbu (kapela Vesny Caceres, Miloš Vacík, v roce 2007 projekt Filharmonie Hradec Králové s Juan José Mossalinim a Petrem Růžičkou). Doprovázel či stále doprovází řadu zpěvaček (Sylvie Krobová, Feng-jun Song a trio Puo, Pavlína Milcová a Peter Binder, Tonya Graves, Jana Šteflíčková a Kůň, Erisha), hraje i keltskou hudbu (Bran, J.Eoin). Učastní se také řady tanečních nebo alternativních projektu (Floex, Alvik, SeventySun, Tonya Graves Band aj). V poslední době se podílí na akustickém projektu The best of Pavol Hammel, dlouhodobě spolupracuje s Ondřejem Škochem (Chinaski, Manon 15, Nitky). Vlastní kompoziční i zvukovou tvorbu realizuje projektem Petr-kontra-tichý-bas a dále v duu s Ridinou Ahmedovou.

GRAFICKÝ DESIGN: YVONE BAALBAKI

VYTVOŘIL JIŘÍ BEZEMEK NA PLATFORMĚ WORDPRESS.