MAREK NOVOTNÝ

milli janatková duo/trio

marek novotný

Milli Janatkova trio a Milli Janatkova duo jsou hudební tělesa navazující na solový projekt a autorské album Proměna, vyšlé na jaře roku 2013. Osobité písně a skladby se žánrově pohybují od latinskoamerických rytmů a jazzu po world music a alternativu.

milli janatková

Zpěv, kytara, perkuse

Tvorba Milli Janatkové se odehrává v kontinuálním prostoru vytýčeném hudbou, výtvarným uměním a tancem. Zpěv, který je pro Milli nejvlastnějším nástrojem, studovala v rámci stáže na Hudební fakultě a Fakultě scénických umění Universidade de Évora v Portugalsku (odtud portugalština v její tvorbě). Její cestu ovlivnila i portugalská zpěvačka Joana Machado a polská jazzová hvězda Aga Zaryan. Vedle zpěvu se od dětství věnuje hře na kytaru a později na perkuse a bubny. Je-li potřeba kategorií, pak žánrově se její tvorba pohybuje od jazzu a latinsko- amerických rytmů přes experimentální elektroniku až k ambientu a world music. Základními prvky jejího vyjádření jsou hra s rytmy, dechem a celým tělem, perkuse hrané „na cokoli“– a zvědavost spojená s improvizací a experimentem. 

Kromě svátečních muzikantských setkání (např. s brazilským kytaristou Nelson Faria, portugalským akordeonistou João Gentil, kontrabasistou Jaromírem Honzákem, Feng- Yün Song, Janou Koubkovou či Alanem Vitoušem) se Milli na pódiu setkává vedle svého tria se zpěvačkami Ridinou Ahmedovou a Antonií Nyass či v duu s Jaroslavem Kořánem a Orlojem snivců. Nahrávka „porto“ v rámci experimentálního projektu „katsa.theo“ získala v roce 2011 nominaci na cenu Anděl 2010 v žánru alternativní hudba.

V únoru 2013 vydala Milli Janatková své sólové debutové album „Proměna“ a nyní se zaměřuje na koncertní činnost stejnojmenného projektu v sólové podobě, ve které prezentuje písně z alba a improvizace se zpěvem a osobitým hlasem v pohybu, s různými nástroji a loop station v propojení s malbou, jež je součástí scény. Autorské písně v jazzovějších aranžích představuje uskupení Milli Janatková trio s pianistou a skladatelem Markem Novotným a kontrabasistou Petrem Tichým.

Své zkušenosti s bytostným propojováním hlasu s pohybem a výtvarnou tvorbou Milli bohatě uplatňuje při vedení tvořivých a rozvíjejících dílen s tímto zaměřením. Pedagogicky a hudebně také působí na taneční konzervatoři Duncan Centre v Praze (bicí, zpěv), kde vyučuje výtvarnou tvorbu a zpěv- hlasovou improvizaci- v propojení s pohybem a rytmem těla.

marek novotný

Skladatel, pianista a aranžér

V roce 2010 dokončil “master studies” v oboru jazzové kompozice a aranžování na University of Massachusetts – USA, na které získal plné stipendium Studoval zde pod vedením nositele ceny Grammy Jefrey Holmse a současně vyučoval obligátní jazzový klavír. V roce 2007 získal roční stipendium norské vlády ke studiu jazzového klavíru na University of Stavanger – Norway. V roce 2007 získal titul PhD. v oboru hudební teorie. V letech 2002–2010 působil jako odborný asistent na katedře hudební výchovy (posléze KVU) na Univerzitě J.E.Purkyně v Ústí nad Labem, kde mnoho let vedl univerzitní orchestr, pro nějž psal veškerá aranžmá. Za posledních 10 let byl členem mnoha hudebních ansámblů. Spolupracoval například s Feng – Yün Song, se kterou se zúčastnil koncertního turné po Číně, kde Trio PUO a Feng – Yün Song získaly hlavní cenu na mezinárodním hudebním festivalu Chang – Sha/CHINA. Během své hudební dráhy spolupracoval v Čechách s různými hudebníky jako jsou Marcel Bárta, David Dorůžka, Ridina Ahmedová, Feng Jung Song, Gabriela Vermelho, Tomáš Hobzek, Petr Tichý, Luboš Soukup, Petr Dvorský, Tomáš Herian, Martin Novák, Martin Zbrožek. V USA potom s hudebníky – Aubrey Johnson, Carl Clemens, Paul Lieberman, Bob Weiner. Po dokončení studia kompozice úzce spolupracoval s americkým filmovým skladatelem a producentem Alexandrem Jankem (Moje Tlustá Řecká Svatba, Man on the Moon). Během svého pobytu v New Yorku se stal soukromým žákem jednoho z nejlepších světových jazzových pianistů Freda Hersche. Se svými hudebními projekty koncertoval v Německu, Norsku, Dánsku, Velké Británii, USA nebo Číně.

Skladby Marka Novotného se pohybují na hranici hudby vážné a jazzové. Bez povšimnutí nenechává taktéž hudbu folklorní, která je mu velkou inspirací. Ve svých skladbách a aranžmá se neomezuje pouze na klasická jazzová komba. V repertoáru má mnoho vlastních kompozic zaranžovaných pro jazzový bigband, vokální ansámbl, smyčcový kvartet, ale i ryze “klasický” symfonický orchestr, pro nějž napsal pětivětou “Summer suite”, jejíž premiéra zazněla jako součást jeho “master’s recital” na University of Massachusetts.

Po svém návratu ze Spojených států sestavil jazzový kvintet interpretující výhradně jeho původní tvorbu na pomezí jazzu a vážné hudby, která je převážně koncipována jako rozsáhlejší písňová kompozice. Ke spolupráci na tomto projektu si přizval přední hráče české jazzové scény, jako jsou David Dorůžka (guitar), Marcel Bárta (saxofon, klarinet, bass klarinet), Petr Tichý (double bass), Tomáš Hobzek (drums).

petr tichý

Kontrabas

Petr Tichý, narozený v Jablonci nad Nisou, nejmladší syn flétnisty a bubeníka Václava T. (kapela R.A.Dvorského), hrál v dětství hlavně volejbal, ale i trochu na klavír, flétnu, pozoun a kytaru. V pubertě mu učaroval zvuk kontrabasu. Během studia na Konzervatoři Jaroslava Ježka (u profesorů Petra Kořínka, Karla Růžičky a Sarky Dvořáka) se propojil s pražskou jazzovou scénou, kde působí dodnes. V roce 1997 absolvoval Berklee College of Music Certificate (Bruno Raberg, Greg Hopkins). Později neodolal příležitosti studovat u Jaromíra Honzáka, svého dlouholetého kontrabasového vzoru, a vrátil se na KJJ na nově otevřenou Vyšší odbornou školu jazzu (mj. prof. Milan Svoboda, Jan Hála, David Dorůžka, Jakub Zitko), kterou absolvoval v roce 2009. V roce 2011 započal studium jazzového kontrabasu na Akademii muzickych umění v Praze. 

V současnosti hraje na elektroakustický kontrabas vlastní konstrukce zhotovený mistrem houslařem Jiřím Petlachem. Petr hraje kromě jazzu (např. Marek Novotný Quintet, Paul Novotny Trio, Peter Curtis, Bharata Rajnošek, Jiří Kalous Trio, Marcel Bárta) i v žánrově pestrém triu NTS (s Michalem Nejtkem a Štepánem Smetáčkem), dále latisko-americkou hudbu (kapela Vesny Caceres, Miloš Vacík, v roce 2007 projekt Filharmonie Hradec Králové s Juan José Mossalinim a Petrem Růžičkou). Doprovázel či stále doprovází řadu zpěvaček (Sylvie Krobová, Feng-jun Song a trio Puo, Pavlína Milcová a Peter Binder, Tonya Graves, Jana Šteflíčková a Kůň, Erisha), hraje i keltskou hudbu (Bran, J.Eoin). Učastní se také řady tanečních nebo alternativních projektu (Floex, Alvik, SeventySun, Tonya Graves Band aj). V poslední době se podílí na akustickém projektu The best of Pavol Hammel, dlouhodobě spolupracuje s Ondřejem Škochem (Chinaski, Manon 15, Nitky). Vlastní kompoziční i zvukovou tvorbu realizuje projektem Petr-kontra-tichý-bas a dále v duu s Ridinou Ahmedovou.

GRAFICKÝ DESIGN: YVONE BAALBAKI

VYTVOŘIL JIŘÍ BEZEMEK NA PLATFORMĚ WORDPRESS.