MAREK NOVOTNÝ

marek novotný poetic quintet

_ robert fischmann

Marek Novotný Q
nabízí ve svém repertoáru výhradně autorské skladby osobitého pianisty Marka Novotného, držitele master´s degree v oboru jazzové kompozice na University of Massachusetts – USA. Poetické melodie se k posluchači dostávají skrze originální instrumentaci čítající kromě klavíru violoncello, trumpetu, flétnu a bicí/perkusivní sestavu. Jednotlivé skladby jsou melodicky svěží a invenční, široce prokomponované, inspirované impresionismem, ovšem kořeněné smyslem pro hudební vtip. Mezi členy kvintetu můžeme ocenit například člena České filharmonie Jana Kellera hrajícího na violoncello, či trumpetistku a skladatelku Štěpánku Balcarovou, držitelku žánrového ocenění Anděl za nejlepší jazzovou desku roku 2013.

marek novotný

Skladatel, pianista a aranžér

V roce 2010 dokončil “master studies” v oboru jazzové kompozice a aranžování na University of Massachusetts – USA, na které získal plné stipendium Studoval zde pod vedením nositele ceny Grammy Jefrey Holmse a současně vyučoval obligátní jazzový klavír. V roce 2007 získal roční stipendium norské vlády ke studiu jazzového klavíru na University of Stavanger – Norway. V roce 2007 získal titul PhD. v oboru hudební teorie. V letech 2002–2010 působil jako odborný asistent na katedře hudební výchovy (posléze KVU) na Univerzitě J.E.Purkyně v Ústí nad Labem, kde mnoho let vedl univerzitní orchestr, pro nějž psal veškerá aranžmá. Za posledních 10 let byl členem mnoha hudebních ansámblů. Spolupracoval například s Feng – Yün Song, se kterou se zúčastnil koncertního turné po Číně, kde Trio PUO a Feng – Yün Song získaly hlavní cenu na mezinárodním hudebním festivalu Chang – Sha/CHINA. Během své hudební dráhy spolupracoval v Čechách s různými hudebníky jako jsou Marcel Bárta, David Dorůžka, Ridina Ahmedová, Feng Jung Song, Gabriela Vermelho, Tomáš Hobzek, Petr Tichý, Luboš Soukup, Petr Dvorský, Tomáš Herian, Martin Novák, Martin Zbrožek. V USA potom s hudebníky – Aubrey Johnson, Carl Clemens, Paul Lieberman, Bob Weiner. Po dokončení studia kompozice úzce spolupracoval s americkým filmovým skladatelem a producentem Alexandrem Jankem (Moje Tlustá Řecká Svatba, Man on the Moon). Během svého pobytu v New Yorku se stal soukromým žákem jednoho z nejlepších světových jazzových pianistů Freda Hersche. Se svými hudebními projekty koncertoval v Německu, Norsku, Dánsku, Velké Británii, USA nebo Číně.

Skladby Marka Novotného se pohybují na hranici hudby vážné a jazzové. Bez povšimnutí nenechává taktéž hudbu folklorní, která je mu velkou inspirací. Ve svých skladbách a aranžmá se neomezuje pouze na klasická jazzová komba. V repertoáru má mnoho vlastních kompozic zaranžovaných pro jazzový bigband, vokální ansámbl, smyčcový kvartet, ale i ryze “klasický” symfonický orchestr, pro nějž napsal pětivětou “Summer suite”, jejíž premiéra zazněla jako součást jeho “master’s recital” na University of Massachusetts.

Po svém návratu ze Spojených států sestavil jazzový kvintet interpretující výhradně jeho původní tvorbu na pomezí jazzu a vážné hudby, která je převážně koncipována jako rozsáhlejší písňová kompozice. Ke spolupráci na tomto projektu si přizval přední hráče české jazzové scény, jako jsou David Dorůžka (guitar), Marcel Bárta (saxofon, klarinet, bass klarinet), Petr Tichý (double bass), Tomáš Hobzek (drums).

štěpánka balcarová

Trumpet

(nar.1986) je česká trumpetistka a skladatelka, absolventka Hudební Akademie v Katovicích pod vedením předního polského trumpetisty Piotra Wojtasika. Skladbu a jazzové aražování studovala ve třídě Edwarda Partyky na Jazzové Akademii v rakouském Grazu. Štěpánka Balcarová je leaderem česko-polského kvintetu Inner Spaces (držitelé Anděla v kategorii jazz a blues za rok 2012) i vlastního kvartetu 4STEP, od letošního roku se také stará o chod jazzového big bandu Concept Art Orchestra. Spolupracuje s předními českými muzikanty Davidem Dorůžkou, Petrem Kořínkem, Karlem Růžičkou aj. Byla oceněna na mnohých jazzových soutěžích jak za hráčské schopnosti (Krokus Jazz, Jazz nad Odrou, Jazz Juniors), tak za vlastní kompozice.

jan keller

Cello&Bass

Jan Keller (1975) studoval na konzervatoři v Praze u Jaroslava Kulhana a Akademii múzických umění absolvoval ve třídě prof. Josefa Chuchro. Během studií se účastnil mistrovských kurzů u Miloše Mlejnika (1993) a u Raphaela Walfishe v Londýně (2003). V letech 1998–2010 byl členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a od ledna 2011 se stává členem České filharmonie. Od roku 2006 působí jako pedagog na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Věnuje se hudbě komorní (Trio 75´, Janáčkovo trio, Trio con brio…), ale též jazzové (Jana Koubková Quartet, Noční Optika, Transitus Irregularis, Czech philharmonic jazz band).

robert fischmann

flute & alto flute

Narozen v Praze r. 1977. Vystudoval obor příčná flétna na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Františka Malotína. Během následného studia na FFUK se začíná věnovat neklasickým žánrům a improvizaci. Prošel soubory tak rozdílnými jako jsou Linha Singers či Irish Dew. V současné době působí ve skupinách Neřež a Bran a vede vlastní seskupení Links zaměřující se na volnou improvizaci a specificky středoevropské hudební dědictví. Pravidelně hostuje např. s Concept Art Orchestrem či v sextetu světoznámého varhaníka Briana Charretta. Jako studiový hráč se podílel na celé řadě projektů v oblasti popu, jazzu, folku i vážné hudby, kde nachází uplatnění jeho dlouholetý zájem o etnické flétny. V poslední době se věnuje též tvorbě hudby pro film a televizi, např. (spolu se Z. Vřešťálem) pro seriál Vinaři.

petr třebícký

drums&percussions

Vladimír Třebický (1980) hráč na perkuse a bicí nástroje je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, Janáčkovy Akademie Múzických Umění v Brně a Artez Conservatorium Enschede (NL). Působí současně v mnoha ansámblech a projektech, vyučuje na konzervatoři v Brně a participuje na workshopech jak u nás tak v zahraničí. Jeho záběr čítá hudbu starou, hudbu soudobou jak vážnou tak populární, jazz, alternativu, chansony a působí v předních folkových formacích. Centrem Vladimírova zájmu a seberealizace jsou žánrové přesahy a fůze jak ve formách tak zvukovém vyjádření, zabývá se volnou improvizací kde hledá osobitou zvukovost, využívá jak klasické techniky tak avantgardní vybočení z uniformity. Další související projekty: Next Phase (free jazz), BIU (incidental music), DunamiEnsemble (contemporary music), Amálka Třebická (chanson)…

GRAFICKÝ DESIGN: YVONE BAALBAKI

VYTVOŘIL JIŘÍ BEZEMEK NA PLATFORMĚ WORDPRESS.