marek novotný quintet/trio
Repertoár složený výhradně z autorských skladeb na pomezí jazzu a vážné hudby, které jsou převážně koncipovány jako rozsáhlejší písňové kompozice.
marek novotný
Skladatel, pianista a aranžér
V roce 2010 dokončil “master studies” v oboru jazzové kompozice a aranžování na University of Massachusetts – USA, na které získal plné stipendium Studoval zde pod vedením nositele ceny Grammy Jefrey Holmse a současně vyučoval obligátní jazzový klavír. V roce 2007 získal roční stipendium norské vlády ke studiu jazzového klavíru na University of Stavanger – Norway. V roce 2007 získal titul PhD. v oboru hudební teorie. V letech 2002–2010 působil jako odborný asistent na katedře hudební výchovy (posléze KVU) na Univerzitě J.E.Purkyně v Ústí nad Labem, kde mnoho let vedl univerzitní orchestr, pro nějž psal veškerá aranžmá. Za posledních 10 let byl členem mnoha hudebních ansámblů. Spolupracoval například s Feng – Yün Song, se kterou se zúčastnil koncertního turné po Číně, kde Trio PUO a Feng – Yün Song získaly hlavní cenu na mezinárodním hudebním festivalu Chang – Sha/CHINA. Během své hudební dráhy spolupracoval v Čechách s různými hudebníky jako jsou Marcel Bárta, David Dorůžka, Ridina Ahmedová, Feng Jung Song, Gabriela Vermelho, Tomáš Hobzek, Petr Tichý, Luboš Soukup, Petr Dvorský, Tomáš Herian, Martin Novák, Martin Zbrožek. V USA potom s hudebníky – Aubrey Johnson, Carl Clemens, Paul Lieberman, Bob Weiner. Po dokončení studia kompozice úzce spolupracoval s americkým filmovým skladatelem a producentem Alexandrem Jankem (Moje Tlustá Řecká Svatba, Man on the Moon). Během svého pobytu v New Yorku se stal soukromým žákem jednoho z nejlepších světových jazzových pianistů Freda Hersche. Se svými hudebními projekty koncertoval v Německu, Norsku, Dánsku, Velké Británii, USA nebo Číně.
Skladby Marka Novotného se pohybují na hranici hudby vážné a jazzové. Bez povšimnutí nenechává taktéž hudbu folklorní, která je mu velkou inspirací. Ve svých skladbách a aranžmá se neomezuje pouze na klasická jazzová komba. V repertoáru má mnoho vlastních kompozic zaranžovaných pro jazzový bigband, vokální ansámbl, smyčcový kvartet, ale i ryze “klasický” symfonický orchestr, pro nějž napsal pětivětou “Summer suite”, jejíž premiéra zazněla jako součást jeho “master’s recital” na University of Massachusetts.
Po svém návratu ze Spojených států sestavil jazzový kvintet interpretující výhradně jeho původní tvorbu na pomezí jazzu a vážné hudby, která je převážně koncipována jako rozsáhlejší písňová kompozice. Ke spolupráci na tomto projektu si přizval přední hráče české jazzové scény, jako jsou David Dorůžka (guitar), Marcel Bárta (saxofon, klarinet, bass klarinet), Petr Tichý (double bass), Tomáš Hobzek (drums).
marcel bárta
Saxophone, Klarinet, Bass Klarinet
Saxofonista, klarinetista, skladatel a výtvarník. Narozen v roce 1974 v Mariánských Lázních. Během studia klasické hudby na konzervatoři v Plzni, obor klarinet, se stále více věnoval hře na alt saxofon a samostudiu jazzu a improvizované hudby. Ješte během studií založil svou první jazzovou skupinu Expression a spolupracoval s předním plzeňským trumpetistou Františkem Kučerou.V roce 1996 se stal členem Contrabandu Milana Svobody. Po přestěhování do Prahy účinkoval v kapele Radka Krampla Vibe Fantasy, založil skupinu Muff a stal se stálým členem kapely zpěvačky a skladatelky Zuzany Dumkové. K alt saxofonu přibírá ještě sopran saxofon a bassclarinet, později tenor saxofon.
Je zakládajícím členem kapely Vertigo Quintet a dua DoMa Ensemble s violoncellistkou a zpěvačkou Dorotou Barovou. Je členem experimentální kapely Petra Zelenky Projekt Z, dále je členem kapel Face of The Bass Jaromíra Honzáka,Tomáš Hobzek Quartet, Bucinatores Orchestra a Pigeon Saxophone Quartet, účinkuje v rozšířené kapele Points Oktet, byl členem dnes již nexistujícího minibigbandu NUO.
V posledních letech se intenzivně věnuje skladbě, kterou vyučuje na VOŠ Jaroslava Ježka, a též vyučuje hru na saxofon na ZUŠ Jana Hanuše. Společně s Petrem Zelenkou je autorem projektu Improvising (Ob)session v kavárně Potrvá, zaměřeného na volnou improvizaci. Podílel se na scénické hudbě k divadelní performanci Nude Ants s tanečníky Irinou Andreevou a Andre jollesem (Theater Novogo Fronta). Vystupoval v divadle Vizita Jaroslava Duška, v improvizačním představení Simony Babčákové Sekec Mazec a s výtvarníkem Petrem Niklem. Spolu s DoMa Ensemble a básníkem Davidem Růžičkou tvoří Varietní trio Konráda Kapitoly v improvizovaném hudebně – poetickém pásmu.
Dále hrál a nahrával: Andrea Keller (Australia), Rich Perry (USA), Ingrid Jensen (Canada), Javier Girotto (ARG), Demian Cabaud (Argentina), Neil Ochoa (Venezuela), Michal Tokaj (PL), Lukas Zyta (PL), Mark Aanderud( mex), Hernan Hecht (argentina), David Dorůžka, Tara Fuki, Tiburtina Ensemble, Marta Topferová, Lanugo, Ondřej Konrád & Gumbo, Baterky, Ivan Gutierrez, Prague Big Band, Beata Hlavenková, Lenka Dusilová, Ivan Acher, Marek Novotný, Vladimír Václavek.
Debutové album kapely Vertigo Quintet bylo oceněno cenou akademie populární hudby Anděl jako nejlepší album Roku 2005, alba live u Staré paní a Vertigo Quintet & Dorota Barová byly na tuto cenu nominovány. Nejnovější album Metamorphosis získalo cenu Tais Awards za nejlepší album roku 2011 a cenu Akademie populární hudby „Anděl“ za nejlepší album roku 2011 v kategorii Jazz&Blues.
tomáš hobzek
Bicí
V roce 2004 vstoupil an Vyšší odbornou školu při Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, vedenou Jaromírem Honzákem a postupně začal pronikat na pražskou jazzovou scénu. Stal se členem tria Davida Dorůžky, Organic Quartetu, tria Vojtěcha Procházky, obou kapel Romana Pokorného, tria Christiana Rovera, se kterým v létě roku 2006 doprovázel hammondistku Rhodu Scott na festivalu v německém Hamburgu. Jako člen tria Davida Dorůžky se účastnil mezinárodní soutěže ve španělském Getxu (2005) a v témže roce s kapelou Organic Quartet vyhrál soutěž na Phillips international jazz festivalu. O rok později se stejnou kapelou získal cenu Akademie populární hudby (Anděl) v kategorii Jazz a Blues za rok 2006. Na podzim roku 2007 odjel Tomáš do New Yorku, kde na soukromých lekcích s bubeníkem Kendrickem Scottem (Herbie Hancock, Terence Blanchard band) získával další zkušenosti a spolu s varhaníkem Ondřejem Pivcem natočil album „Overseason“, kde dále hrají kytarista Jake Langley a saxofonista Joel Frahm. V roce 2008 byl Tomáš s Organic Quartetem pozván na dva prestižní mezinárodní festivaly: první se konal v Athénách, kde Organic Quartet byl jediným reprezentantem české hudební scény, druhý pak ve španělském Getxu, kde byli oceněni cenou publika jako nejlepší kapela.
Na jaře téhož roku Tomáš založil vlastní quartet, ve kterém se prosazuje také jako skladatel. Kapela se již prezentovala četnými koncerty po celé České republice, ale také např. v Sofii, nebo v Drážďanech. První vlastní album s názvem “Stick It Out” natočil s hostujícím new yorským pianistou Danem Tepferem a holandským saxofonistou Cyrilem Oswaldem.
V létě roku 2009, opět na soutěži jazzových kapel v Getxu, získal s kapelou Points hlavní cenu a následně se účastnil španělských festivalů na Ibize, v Bilbau a Eloriu. Úspěšný rok zakončil na soutěži v belgickém Hoeilaartu, odkud si se stejnou kapelou odvezl druhou cenu.
david dorůžka
Kytara
Na české jazzové scéně se jednatřicetiletý David Dorůžka profesionálně pohybuje již sedmnáctým rokem a za sebou má vedle koncertů po celém světě a řady spoluprací se světovými jmény také dlouhodobé pobyty v metropolích New Yorku a Paříži. V loňské sezóně byl Dorůžka zaneprázdněn koncertními cestami v Izraeli, Francii, Německu, Polsku, Maďarsku a Slovensku. Vedle vystupovaní s Ivou Bittovou, se švédskou formací The Stoner a se svým vlastním triem, se stihl též podílet na nahrávaní s hvězdami jako Chris Cheek (USA), Daniele di Bonaventura (Itálie), Aga Zaryan (Polsko) nebo Cyrille Oswald (Holandsko).
Pro rekapitulaci Dorůžkových aktivit v posledních letech stačí dodat, že jeho album Silently Dawning (s Michalem Baranským, Lukaszem Zytou a Josefine Lindstrand) získalo cenu Akademie populární hudby „Anděl“ jako deska roku 2008 v kategorii Jazz&Blues a stejnou cenu získalo v roce 2005 i jeho první CD Hidden Paths, natočené v New Yorku s Kendrickem Scottem a Massimem Biolcatim. Dorůžka je nositelem řady dalších ocenění (cena České jazzové společnosti „Talent roku 1994“, Wayne Shorter Award, Jimi Hendrix Award). V letech 1999 – 2002 žil Dorůžka v Bostonu ve Spojených státech, kde studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music. Mezi jeho učiteli byli Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone, v roce 2000 ho Pat Metheny jako jediného kytaristu vybral do prestižního mistrovského kurzu v Aspen v Coloradu, kde jeho lektory byli mimo jiné Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Zatím poslední Dorůžkovo CD Wandering Song bylo natočeno ve Španělsku a vyšlo tento rok u vydavatelství Fresh Sound; hraje na něm Albert Sanz na varhany Hammond a Jorge Rossy na bicí.
petr tichý
Kontrabas
Petr Tichý, narozený v Jablonci nad Nisou, nejmladší syn flétnisty a bubeníka Václava T. (kapela R.A.Dvorského), hrál v dětství hlavně volejbal, ale i trochu na klavír, flétnu, pozoun a kytaru. V pubertě mu učaroval zvuk kontrabasu. Během studia na Konzervatoři Jaroslava Ježka (u profesorů Petra Kořínka, Karla Růžičky a Sarky Dvořáka) se propojil s pražskou jazzovou scénou, kde působí dodnes. V roce 1997 absolvoval Berklee College of Music Certificate (Bruno Raberg, Greg Hopkins). Později neodolal příležitosti studovat u Jaromíra Honzáka, svého dlouholetého kontrabasového vzoru, a vrátil se na KJJ na nově otevřenou Vyšší odbornou školu jazzu (mj. prof. Milan Svoboda, Jan Hála, David Dorůžka, Jakub Zitko), kterou absolvoval v roce 2009. V roce 2011 započal studium jazzového kontrabasu na Akademii muzickych umění v Praze. V současnosti hraje na elektroakustický kontrabas vlastní konstrukce zhotovený mistrem houslařem Jiřím Petlachem. Petr hraje kromě jazzu (např. Marek Novotný Quintet, Paul Novotny Trio, Peter Curtis, Bharata Rajnošek, Jiří Kalous Trio, Marcel Bárta) i v žánrově pestrém triu NTS (s Michalem Nejtkem a Štepánem Smetáčkem), dále latisko-americkou hudbu (kapela Vesny Caceres, Miloš Vacík, v roce 2007 projekt Filharmonie Hradec Králové s Juan José Mossalinim a Petrem Růžičkou). V poslední době se podílí na akustickém projektu The best of Pavol Doprovázel či stále doprovází řadu zpěvaček (Sylvie Krobová, Feng-jun Song a trio Puo, Pavlína Milcová a Peter Binder, Tonya Graves, Jana Šteflíčková a Kůň, Erisha), hraje i keltskou hudbu (Bran, J.Eoin). Učastní se také řady tanečních nebo alternativních projektu (Floex, Alvik, SeventySun, Tonya Graves Band aj). Hammel, dlouhodobě spolupracuje s Ondřejem Škochem (Chinaski, Manon 15, Nitky). Vlastní kompoziční i zvukovou tvorbu realizuje projektem Petr-kontra-tichý-bas a dále v duu s Ridinou Ahmedovou.
GRAFICKÝ DESIGN: YVONE BAALBAKI
VYTVOŘIL JIŘÍ BEZEMEK NA PLATFORMĚ WORDPRESS.