English  

MAREK NOVOTNÝ

Feng-yűn Song a Trio PUO

**Trio PUO** (Pohořelecký umělecký orchestr) je hudební soubor, založený zpěvačkou Feng-yűn Song a třemi českými jazzmany (Michal Nejtek/piano, Petr Tichý/kontrabas, Tomáš Herián/bicí souprava) v roce 2005. Od počátku se skupina věnuje autorskému jazzu, autorskému šansonu a hudební improvizaci, také zpracování původních asijských písní. V roce 2006 soubor vydal CD album „Wild Flower“ (Indiesrecords MG). Projekt má za sebou řadu úspěšných koncertů, získal velmi pozitivní ohlasy z domácí scény world music a také ze zahraničí. V roce 2007 do tria PUO vstoupil současný pianista Marek Novotný a za doprovodu tria PUO se Feng-yűn Song stala laureátkou zlaté ceny „Křišťál“ na Mezinárodním hudebním veletrhu v Čchang-ša v Číně v roce 2007.  Od roku 2010 se kapela po dvouleté odmlce vrací do činnosti v nové sestavě. Současné složení prozrazuje lehký odklon od experimentální jazzovosti směrem k meditativnejsim aranžmá čerpající stále převážně z asijského folklóru, ale i z původní autorské tvorby.

marek novotný

Skladatel, pianista a aranžér

V roce 2010 dokončil “master studies” v oboru jazzové kompozice a aranžování na University of Massachusetts – USA, na které získal plné stipendium Studoval zde pod vedením nositele ceny Grammy Jefrey Holmse a současně vyučoval obligátní jazzový klavír. V roce 2007 získal roční stipendium norské vlády ke studiu jazzového klavíru na University of Stavanger – Norway. V roce 2007 získal titul PhD. v oboru hudební teorie. V letech 2002–2010 působil jako odborný asistent na katedře hudební výchovy (posléze KVU) na Univerzitě J.E.Purkyně v Ústí nad Labem, kde mnoho let vedl univerzitní orchestr, pro nějž psal veškerá aranžmá. Za posledních 10 let byl členem mnoha hudebních ansámblů. Spolupracoval například s Feng – Yün Song, se kterou se zúčastnil koncertního turné po Číně, kde Trio PUO a Feng – Yün Song získaly hlavní cenu na mezinárodním hudebním festivalu Chang – Sha/CHINA. Během své hudební dráhy spolupracoval v Čechách s různými hudebníky jako jsou Marcel Bárta, David Dorůžka, Ridina Ahmedová, Feng Jung Song, Gabriela Vermelho, Tomáš Hobzek, Petr Tichý, Luboš Soukup, Petr Dvorský, Tomáš Herian, Martin Novák, Martin Zbrožek. V USA potom s hudebníky – Aubrey Johnson, Carl Clemens, Paul Lieberman, Bob Weiner. Po dokončení studia kompozice úzce spolupracoval s americkým filmovým skladatelem a producentem Alexandrem Jankem (Moje Tlustá Řecká Svatba, Man on the Moon). Během svého pobytu v New Yorku se stal soukromým žákem jednoho z nejlepších světových jazzových pianistů Freda Hersche. Se svými hudebními projekty koncertoval v Německu, Norsku, Dánsku, Velké Británii, USA nebo Číně.

Skladby Marka Novotného se pohybují na hranici hudby vážné a jazzové. Bez povšimnutí nenechává taktéž hudbu folklorní, která je mu velkou inspirací. Ve svých skladbách a aranžmá se neomezuje pouze na klasická jazzová komba. V repertoáru má mnoho vlastních kompozic zaranžovaných pro jazzový bigband, vokální ansámbl, smyčcový kvartet, ale i ryze “klasický” symfonický orchestr, pro nějž napsal pětivětou “Summer suite”, jejíž premiéra zazněla jako součást jeho “master’s recital” na University of Massachusetts.

Po svém návratu ze Spojených států sestavil jazzový kvintet interpretující výhradně jeho původní tvorbu na pomezí jazzu a vážné hudby, která je převážně koncipována jako rozsáhlejší písňová kompozice. Ke spolupráci na tomto projektu si přizval přední hráče české jazzové scény, jako jsou David Dorůžka (guitar), Marcel Bárta (saxofon, klarinet, bass klarinet), Petr Tichý (double bass), Tomáš Hobzek (drums).

Feng-yűn Song

Zpěvačka, hlasová pedagožka a terapeutka

Narodila se a vyrůstala v severovýchodní Číně. Od šesti let zahájila náročné studium tradiční pekingské opery typu stařeny. Osm let se učila zpěv u čínské operní osobnosti paní Šang Chuej-min, následovnice významné rodové školy Šang. Je absolventkou FFUK v Praze a doktorkou filozofie. Od 1994 trvale žije v Praze a aktivně působí na české hudební scéně.

Od roku 1992 vyučuje na českých hudebně hereckých školách a od roku 2003 působí na hudebně dramatickém oddělení Státní pražské konzervatoře. Specializuje se na dechové techniky v hlasové výchově.

Hlasový projev Feng-yűn Song  je výrazově bohatý, s křišťálově čistou barvou. S naprostou elegancí ovládá  altový rejstřík, vyniká jako dramatický lyrický soprán. Hlasový rozsah přesahuje tři oktávy.

Její hudební projev se pohybuje napříč žánry. Zabývá se autorskou úpravou původních lidových písní z Dálného Východu, také vlastní tvorbou. Koncertuje s několika repertoáry:

  • čínské a asijské lidové písně
  • autorské písně v jazzově šansonové náladě
  • lidová poezie z Moravy od Leoše Janáčka, písňové cykly Bohuslava Martinů, cykly lidových písní Antonína Dvořáka.
  • hlasová improvizace zvaná „Malba hlasem“.

Je autorkou a spoluautorkou mnoha oceněných divadelních a hudebních projektů. Vydala celkem šest autorských hudebních alb.

V roce 2005 se třemi předními českými jazzmany založila kapelu trio PUO a spolu koncertují do dnes. S PUO vydala album „Wild Flower“ v roce 2006 u indies MG Rec. Za doprovodu tria PUO vyhrála první cenu „Křišťál“ na Mezinárodním hudebním veletrhu roku 2007 v ČLR.

Je autorkou sebekultivačního a terapeutického programu „Autoterapie hlasem“. Pořádá semináře pro zájemce o zpěv a osobnostní rozvoj.

Je zakladatelkou občanského sdružení Feng-yűn Song o.s., které usiluje o mezikulturní dialog a mezilidské porozumění. Je iniciátorkou, dramaturgyní a programovou ředitelkou hudebního festivalu Songfest.cz 

Více na  www.fengjunsong.cz 

jaroslav kořán

Bicí a perkuse

Hraje převážně akustickou hudbu na různé druhy bicích nástrojů – včetně vlastnoručně vyrobených.

Zabývá se hudební improvizací, skladbou a zvukovým designem různých divadelních, filmových a rozhlasových projektů a spolupracuje s větším počtem hudebníků.

V r.1992 založil orchestr improvizované hudby „Zapomenutý orchestr země snivců“, „Orloj snivců“ (podle vlastního stejnojmenného hudebního nástroje), ale i další projekty zabývající se zejména hudební improvizací…

Od roku 1983 se příležitostně zúčastňuje různých výstav a prezentací, protože se zabývá i fotografií, videem a grafikou…

http://www.softbooks.cz/snivci/

petr tichý

Kontrabas

Petr Tichý, narozený v Jablonci nad Nisou, nejmladší syn flétnisty a bubeníka Václava T. (kapela R.A.Dvorského), hrál v dětství hlavně volejbal, ale i trochu na klavír, flétnu, pozoun a kytaru. V pubertě mu učaroval zvuk kontrabasu. Během studia na Konzervatoři Jaroslava Ježka (u profesorů Petra Kořínka, Karla Růžičky a Sarky Dvořáka) se propojil s pražskou jazzovou scénou, kde působí dodnes. V roce 1997 absolvoval Berklee College of Music Certificate (Bruno Raberg, Greg Hopkins). Později neodolal příležitosti studovat u Jaromíra Honzáka, svého dlouholetého kontrabasového vzoru, a vrátil se na KJJ na nově otevřenou Vyšší odbornou školu jazzu (mj. prof. Milan Svoboda, Jan Hála, David Dorůžka, Jakub Zitko), kterou absolvoval v roce 2009. V roce 2011 započal studium jazzového kontrabasu na Akademii muzickych umění v Praze. 

V současnosti hraje na elektroakustický kontrabas vlastní konstrukce zhotovený mistrem houslařem Jiřím Petlachem. Petr hraje kromě jazzu (např. Marek Novotný Quintet, Paul Novotny Trio, Peter Curtis, Bharata Rajnošek, Jiří Kalous Trio, Marcel Bárta) i v žánrově pestrém triu NTS (s Michalem Nejtkem a Štepánem Smetáčkem), dále latisko-americkou hudbu (kapela Vesny Caceres, Miloš Vacík, v roce 2007 projekt Filharmonie Hradec Králové s Juan José Mossalinim a Petrem Růžičkou). Doprovázel či stále doprovází řadu zpěvaček (Sylvie Krobová, Feng-jun Song a trio Puo, Pavlína Milcová a Peter Binder, Tonya Graves, Jana Šteflíčková a Kůň, Erisha), hraje i keltskou hudbu (Bran, J.Eoin). Učastní se také řady tanečních nebo alternativních projektu (Floex, Alvik, SeventySun, Tonya Graves Band aj). V poslední době se podílí na akustickém projektu The best of Pavol Hammel, dlouhodobě spolupracuje s Ondřejem Škochem (Chinaski, Manon 15, Nitky). Vlastní kompoziční i zvukovou tvorbu realizuje projektem Petr-kontra-tichý-bas a dále v duu s Ridinou Ahmedovou.

GRAFICKÝ DESIGN: YVONE BAALBAKI

VYTVOŘIL JIŘÍ BEZEMEK NA PLATFORMĚ WORDPRESS.